Prispevek za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
- OOZ Velenje
- 1 day ago
- 2 min read

Zakon o dolgotrajni oskrbi uvaja novo obvezno socialno zavarovanje in prinaša prispevek za dolgotrajno oskrbo. Vključitev v zavarovanje temelji na načelu medgeneracijske solidarnosti in ni odvisna od privolitve. Za dolgotrajno oskrbo so zavarovani:
Starejši od 18 let (ob dopolnitvi 18 let ni potrebno narediti nič, Zavod za zdravstveno zavarovanje bo po uradni dolžnosti izdal odločbo).
Zavarovani (kot zavarovanec ali družinski član) v obveznem zdravstvenem zavarovanju za primer bolezni in poškodbe izven dela.
Izjemoma so lahko zavarovani tudi mlajši od 18 let, ki so v obvezno zdravstveno zavarovanje vključeni na podlagi delovnega razmerja, s.p.-ja oziroma poklicne dejavnosti, kmetijske dejavnosti, poslovodne funkcije ali kot družbeniki.
Obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo predstavlja zavarovanje za socialna tveganja, ki so posledica:
bolezni,
starostne oslabelosti,
poškodb,
invalidnosti,
pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti.
Ta stanja morajo trajati daljše časovno obdobje, ki ni krajše od treh mesecev, ali trajno. S prispevkom se osebam s posledicami zgoraj naštetih stanj zagotavlja pomoč drugih oseb pri opravljanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil.
Obveznost plačila prispevka za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo nastopi 1.7.2025. Prvič se prispevek obračuna pri julijskem obračunu plač oz. pokojnin. Obračuna in plačuje se od dohodkov iz delovnih razmerij za zavarovance, ki so vključeni v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, in tudi od dohodkov iz drugih pogodbenih razmerij.
Obračunati in plačevati ga morajo tudi samozaposleni in družbeniki, ki so hkrati tudi poslovodje zavarovani po zavarovalni podlagi 040, ter tudi tisti, ki svojo dejavnost opravljajo priložnostno – pogovorno imenovani »popoldanski« s.p-ji.
Za redno zaposlene mora delodajalec v breme zaposlenega odtegniti prispevek v višini 1% od bruto plače in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, od katerih se plačujejo tudi drugi obvezni prispevki, in dodaten 1% na isto osnovo v svoje breme (torej v breme delodajalca).
Zavezanec za plačilo prispevka za dolgotrajno oskrbo delojemalca in delodajalca za razliko do najnižje osnove za plačilo prispevkov je delodajalec.
O obračunu prispevka v breme zaposlenega in v svoje breme poroča na obrazcu REK-0. Zaradi uvedbe prispevka za dolgotrajno oskrbo je obrazec REK-0 dopolnjen s polji, ki se bodo uporabljala za izplačila, ki se nanašajo na obdobje od vključno 1.7.2025.
Vključitev v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo ne pomeni samodejne upravičenosti do pravic ali obveze koriščenja teh storitev. Vključenost je le eden izmed pogojev za upravičenost o kateri odločajo Centri za socialno delo na podlagi vloge.
Pripravila: Janja Praznik, APO VIZIJA d.o.o.
Comments