top of page

Od julija 2025 obvezne dodatne evidence za DDV


Obvezno posredovanje davčnih evidenc vsekakor predstavlja za vse določeno dodatno breme in tudi dodatno evidentiranje, kar pomeni večjo porabo časa. Čeprav nas do samega začetka obveznega posredovanja davčnih evidenc na FURS loči le še nekaj tednov, je eden pomembnejših izzivov dejstvo, da bo morala večina zavezancev evidence prvič posredovati FURS-u avgusta, torej v dopustniškem mesecu.


Zato je priporočljivo, da se davčni zavezanci z novostmi seznanimo čim prej in aktivno spremljamo novice, ki jih bodo posredovali naši dobavitelji programske opreme, saj si bomo s tem prihranili nekaj časa in nepotrebnega stresa v vročih poletnih mesecih.


Pravna podlaga in pojasnila

Pravna podlaga in pojasnila za predložitev evidenc za DDV so 85.b in 88.d člen Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1), 150.b člen Pravilnika o izvajanju ZDDV (Uradni list RS, št. 15/25), pojasnila FURS o evidenci obračunanega DDV in odbitka DDV ter predizpolnitev obračuna DDV-O, kratka vprašanja in odgovori – evidenca obračunanih računov in knjiga prejetih računov.


Novost od 1. 7. 2025

Davčni zavezanci bomo morali v okviru knjigovodstva voditi dve evidenci, in sicer evidenco obračunanega DDV ter evidenco odbitka DDV.


Obe evidenci morata biti davčnemu organu predloženi do roka za oddajo obrazca DDV-O po elektronski poti (na predpisan način).


Na podlagi predloženih evidenc bo davčni organ lahko sestavil predizpolnjen obračun DDV.


Obveznost vodenja evidenc obračunanega in odbitnega DDV

Obveznost vodenja evidenc velja za davčne zavezance, ki imamo stalno oziroma običajno prebivališče ali sedež v Sloveniji ali zunaj nje, če smo v Sloveniji identificirani za namene DDV in moramo davčnemu organu predlagati obračune DDV.


Davčni zavezanci s posebno (atipično) DDV-številko morajo voditi evidence DDV samo za transakcije, za katere so identificirani za namene DDV in jih vključujejo v obračun DDV-O.


Kdo je izvzet iz obveznosti zagotavljanja evidenc?

  • Mali davčni zavezanci, ki niso identificirani za namene DDV in opravljajo transakcije, za katere so oproščeni obračunavanja DDV po posebni ureditvi za male davčne zavezance (domači SME).

  • Davčni zavezanci, ki nimajo sedeža oziroma stalnega ali običajnega prebivališča v Sloveniji in opravljajo transakcije, za katere velja:

    • posebna ureditev VEM-OSS,

    • posebna ureditev za opravljanje storitev mednarodnega občasnega cestnega prevoza potnikov,

    • čezmejna SME-ureditev,

    • ureditev, pri kateri so prejemniki transakcij določeni kot plačniki po 76. členu ZDDV-1.


Načini predložitve obrazcev in roki

Iz računovodskih portalov in programov se bodo podatki po spletnem servisu, s prijavo z digitalnim potrdilom, prenesli v obliki XML, JSON ali CSV. Uvoz pripravljenih ZIP-datotek bo mogoč prek portala eDavki in izključno v navedenih oblikah. Obrazci se bodo lahko posredovali tudi brezplačno po spletni aplikaciji miniBlagajna FURS-a. Ročno nalaganje evidenc ni predvideno.


Podatke bo potrebno posredovati v eni datoteki. Zadnja poslana verzija bo upoštevana kot veljavna. Rok za posredovanje je enak roku za predložitev obračuna DDV-O.


Prvič bomo morali davčni zavezanci avtomatsko posredovati:

  • v avgustu 2025, če smo mesečni zavezanci za DDV,

  • v oktobru 2025, če obračune DDV oddajamo kvartalno.


Izdani računi, zajeti v obdobnem obračunu blagajne, se pri oddaji evidenc ne pošiljajo na FURS in jih je potrebno na zahtevo predložiti v morebitnem davčnem postopku.


Davčni zavezanec lahko obračun DDV-O še vedno predloži sam, hkrati z evidencami.


Pogoji za predizpolnjen obračun DDV-O

Za pripravo predizpolnjenega obračuna DDV-O morata biti izpolnjena dva pogoja:

  1. Evidence morajo biti predložene najmanj tri dni pred rokom za predložitev obračuna DDV-O.

  2. Davčni zavezanec do takrat še ni sam predložil obračuna DDV-O.


Predizpolnjen obrazec bo davčni organ vročil prek informacijskega sistema prvi naslednji dan po predložitvi evidenc.


Izjeme

Davčni organ ne bo sestavil predizpolnjenega obračuna DDV-O v naslednjih primerih:

  • če mora biti obračun predložen na podlagi inšpekcijskega pregleda,

  • v primeru prisilne poravnave ali postopka likvidacije,

  • če je začet stečajni postopek,

  • če so evidence predložene manj kot tri dni pred rokom za predložitev obračuna DDV-O (velja tudi, če je rok 20. v mesecu),

  • če je zavezanec že sam predložil obračun DDV-O.


Pripravila: Janja Praznik, APO VIZIJA d.o.o.

Kontakt.: 041 669 517


Comentarios


bottom of page